18 Temmuz 2024

Kalafat: "Belediyeler Bütçelerini Verimli Kullanmıyor"

İzmir Türk TV’de yayınlanan “Her şeyi konuşalım”programında Yunus Karakaya’nın konuğu olan Yerel Yönetim Uzmanı Mehmet Ali Kalafat “Belediyeler bütçelerini verimli kullanmıyor”dedi.

haber/Photo_1699879252551.jpg

Sendika yöneticiliği yaptığı dönemlerde sürekli olarak yerel yönetimlerin ve çalışanlarının da sorunlarını yakından gözleme fırsatı bulduğunu dile getiren Kalafat,  İzmir'de yerel yönetimlerin problemli olduğunu söyledi.

İlçe belediyelerinin bütçelerini gerçekçi bulmadığını söyleyen Kalafat, "Belediyeler kadrolaşmada normlar üzerinden hareket etmelidir. Bugün kadrolar çok şişmiş durumda. Mal ve hizmet alım giderlerine baktığımızda karşımıza yine kötü bir tablo çıkıyor. Milyonlarca lira bütçelerin bir karşılığı olmalı ama ne yazık ki yok. Bu şekilde giderse vatandaşın hizmet alması iyice güçleşecek. Şimdi 2023 bitiyor. Kesin hesaplar ortaya çıktığında belediyeler bütçelerinin yüzde bilmem ne kadarını gerçekleştirdiklerini açıklayacaklar. Fakat o hesapların nasıl yapıldığını, belediye yönetiminin istediği rakamın çıkarılması için neler yapıldığını biz gayet iyi biliyoruz. Dolayısıyla göstergemiz belediyelerin açıkladığı rakamlar değil, yaptıkları ya da yapmadıkları hizmettir." Şeklinde konuştu

İzmir'in en önemli iki probleminden birinin kentsel dönüşüm, diğerininse trafik olduğunun altını çizen Kalafat, "İzmir'de trafik yoğunluğu her geçen yıl artıyor fakat yeni yollar ve toplu taşımadaki yeni alternatifleri bir türlü göremiyoruz. Yıllar önce hükümet tarafından yapılan çevre yolu olmasaydı bugün işler çok daha kötü olacaktı. Bakın kentsel dönüşümde de durum aynı... Bir an önce İzmir'in çağdaş bir kent olarak büyüyebilmesi için kentsel dönüşümün hız kazanması gerekiyor" dedi.

İzmir'de ilçe belediyelerine tepki gösteren Kalafat, "Yerel seçimlerde göreve gelen başkanların görev süresi kısa bir süre sonra sona erecek. Bu süre zarfında başkanların arkalarında bırakacakları bir hizmet eseri şimdiye kadar olmadı. Daha da kötüsü, ortada iyi bir proje dahi henüz yok. Bunu şu parti bu parti diye de söylemiyorum. Partilerden bağımsız olarak ifade ediyorum." diye konuştu.

Kalafat” Bugün parti ayrımı yapmadan söyleyebiliriz ki kimlerin belediye başkan adayı  olacağı, partilerin genel başkanları ve bu genel başkanların yakınındaki birkaç yöneticinin tasarrufuyla gerçekleşiyor. Her ne kadar partilerimiz seçimler öncesinde aday adaylarına ilişkin yoklamalar yapıyor olsalar da bunların çok bir geçerliliğinin olduğunu söyleyemeyiz." dedi. 

Mehmet Ali Kalafat, yerel yönetim konusundaki tecrübelerini ve projelerini hayata geçire bilmek için önümüzdeki günler ’de AK Parti Çiğli’den aday adayı olacağını sözlerine ekledi.