18 Temmuz 2024

Şalgamın Duayeni 'Gürbüz Usta'

haber/Photo_1555193302757.jpg

İlk olarak 1963 yılında Adana'da kurulan ve 1994 yılında Gaziantep'e şalgamı getiren Şalgamcı Gürbüz Usta, Gaziantep ve bölge halkının beğenisini toplamaya devam ediyor. Lezzet düşkünlerinin bir numaralı durağı olan Şalgamcı Gürbüz Usta, şalgamın yanı sıra Atom ve taze sıkılmış leziz meyve suları ile de müşterilerinden tam not alıyor. 

Şalgamcı Gürbüz Usta işletme sahiplerinden Cengiz Gürbüz, yaptığı açıklamada vatandaşların Gürbüz Usta'ya olan ilgisinin her geçen gün artarak devam ettiğini söyledi. Son dereje hijyenik ve titiz şekilde hazırladıkları birbirinden leziz içecekleri ile müşterilerinin gönüllerinde taht kurduklarını belirten Gürbüz, Şalgamı Gazianteplilere sevdirmenin de farklı gururunu yaşadıklarını söyledi. 

1994 yılında Adana'nın lezzetini Gaziantep'e taşıdıklarını kaydeden Cengiz Gürbüz, Gazianteplilerin şalgamı en az Adanalılar kadar tükettiğini ve sevdiğini belirtti. Şalgamın yanısıra, atom, muzlu süt, meyve suları, tost ve kış aylarında sıcak sahleplerini müşterilerinin büyük bir iştahla tükettiklerini kaydeden Gürbüz, şalgamın fatdalarını ise saymakla bitiremiyor. 

Şalgamın doğal bir antibiyotik olduğunu ve yine bir çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini dile getiren Gürbüz, şunları söyledi: "Vitamin ve mineral miktarları yüksek olan hammaddelerden yapılan şalgam suyunun insan sağlığı için şüphesiz pek çok faydaları var. Bu faydaları sıralayacak olursak;

* Kilo almak isteyenler için şifadır. İştah açar.

* Laktik asit içerir. Bu nedenle sindirimi kolaylaştırır. Mide ve karaciğere de iyi gelir.

* Kalsiyum, potasyum ve demir içerir. Böylelikle kemik ve dişleri kuvvetlendirir.

* Afrodizyak özelliği vardır. t 100 gramında 20 kalori olan şalgam, A-B-C vitamini içerir. Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.

* Vücuttaki toksinleri atmak, kolesterolden uzaklaşmak, stresten kurtulmak için bolca yenip, suyu içilir.

* Şalgamın içinde bulunan sütasidi, fosfor, kalsiyum, potasyum, stresi önleyip sinirleri yatıştır.

* İdrar söktürücü, romatizma, mafsal şişliklerine, böbrek taşının düşmesine, apse, dolama, kan çıbanı, donma, egzama, göğsü yumuşatıcı, akciğer ve bronşları temizler, boğaz iltihabına, pekliğe iyi gelir" dedi. 

Haber: Ökkeş İŞÇİ / GAZİANTEP