16 Nisan 2024

Hakan Esen / "Aramızda Kalsın Ama"

Gözlemlediğim kadar Gazi şehrimin vatandaşı kendi kendine konuşuyordu. Bu hayra alamet olmasa gerek. Aramamızda kalsın ama gidişat iyi değil... !!!

haber/Photo_1708500242725_3.jpg

Evdeki hanımlar ’da isyan bayrağını çekmiş durumda... Pazardaki enflasyon rakamları ne kadar zor şartlarda geçinmekte olduğunu anlatırken pazarcılar da marketlerle yarışır duruma geldi. Pazarlarda kilo değil gramların hakim oldu. ET’ ise lükse girdi ayda bir oda gramla utanarak alınıyor... 

Yumurta ise altınla yarışıyor sanki tavuklar dolarla yumurtluyor… Sebze meyve mecburiyetten çıktı sağlığımızdan olmaya başladık…Enflasyon hesaplanırken kanepe iğne üzerinden değil et yumurta üzerinden hesaplasınlar da görelim diyorlar .. 

Aramızda kalsın ama gidişat iyi değil!!! 

Esnafa bir dokundum bin ah işittim… Herkes borçlu piyasada sıcak para olmamasından yakınırken arada bir yaşanan kuru kalabalığa aldanılmamalı deniliyor. Esnaf’ta perişan… Çiftçiye değinmeyeceğim dahi onların durumu daha da vahim… Bir telefon üzerine iki hastaneye gitmek zorunda kaldım… Hastaneler hınca hınç doluydu. Araştırdım; hastanelerin çoğunluğu böyleymiş. Sağlıkta reform paketi diğer paketlere benzemese de neredeyse herkes hasta. Ve Suriyelilerden kendi insanına zaman yok…

 Ekranda sigara görüldüğü için “ milyon” cezalar kesiliyor RTÜK tarafından… Ama bir de baktım ki herkes “ kaçak” sigara içiyor bu kentte. Ve bir çok kanalda sahte ürün reklamları dönüyor saatlerce Aramızda kalsın ama gidişat iyi değil... .

 Bir araştırma yapayım dedim bin pişman oldum !!! Bankaya kredi kartına trafik cezasına hgs’ye ve bakkala kasaba su, Elektrik d.Gaz kira ve aidat’a hemen hemen herkesin borcu var!!! Borçsuz insan bulamadım. STK lar muhalif partiler ve iktidar hep koltuk sevdasına düşmüş vatandaş yoksulluk sınırı altında sürünmekte ülkenin gerçek gündemi toz pembe TV’lerde anlatılmamakta ..

 Aramızda kalsın ama gidişat iyi değil !!!

 Eğitimde çağ atlayamamanın üzüntüsü içerisindeyim derken birde ne öğrendim müdüründen öğretmenine herkes öğrencisine para gözü ile bakar olmuş .. Eğitim yerine her sınavda sınav ücreti istendiğini öğrendim nerede kaldı dağıtılan bedava kitap ve kalemlerin ek kitap istenilecekse? Ve kantinler süper market gibi öğrencilere iki katına satıyor buna dur diyenin olmadığını da öğrendim ..

 Aramızda kalsın ama gidişat iyi değil…

 Emekli asgari ücretli yoksulluk sınırı altında adına yaşam denilirse yaşamaya çalışıyor ..Emeklilik hayali kuranla ise hayalden öteye gidemiyor 65 yaşında mezarda emeklilik göre bilecek miyim? Sözcükleri ile bütünleşiyor. Üniversiteye gidilsin hayalleri üniversiteden sonra iş bulamama korkusuna dönüştü! İşsizlik ordusu çığ gibi büyüyor…

 Aramızda kalsın ama gidişat iyi değil !!!