22 Eylül 2020

“TÜRKİYE’DE SON 3 YILDA PSİKİYATRİ SERVİSİNE BAŞVURAN KİŞİ SAYISI İSVİÇRE NÜFUSU KADAR!”

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan’ın son 3 yılda Türkiye genelinde hastanelerin psikiyatri kliniklerine başvuran hasta sayısı ve anti-depresan kullanım sayıları hakkında verdiği soru önergesine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yanıt geldi. Kaplan, “2017- 2019 yıllarını kapsayan 3 yılda 8 milyona yakın kişi psikiyatri kliniklerine başvurmuş. AKP, ülkenin kimyasını da ruh halini de bozdu” diye ifade etti.

haber/Screenshot_20200130-164037~2.jpeg

“SAYIN BAKAN’A DÖRT SORUMDAN EN AZINDAN BİRİNİ CEVAPLADIĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM!”

Milletvekili Kaplan, 19 Aralık 2019 tarihinde, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 2017-2019 yıllarını kapsayan son 3 yılda, psikolojik rahatsızlık ve depresyon nedeniyle hastanelere başvuru yapan kişi sayısını, illere ve cinsiyete göre dağılımını, son 3 yılda antidepresan ilaç tüketimini sormuştu. Tek soruya cevap verilen önerge için Kaplan şu açıklamalarda bulundu: “Bakan Koca, sadece son 3 yılda hastanelerin Psikiyatri Kliniklerine başvuran kişi sayısının ve cinsiyete göre dağılımının cevabını vermiş. Sorduğum dört sorudan en azından bir tanesini yanıtladığı için Sayın Bakan’a teşekkür ediyorum. Sarayın Meclisi işlevsizleştirilmeye çalıştığı bu dönemde bir soruya cevap vermiş olmalarına bile insan şaşırıyor” dedi.

“8 MİLYONA YAKIN VATANDAŞIMIZIN PSİKOLOJİSİ BOZUK!”

Bakan Koca’nın yanıtladığı soru önergesinin cevabını değerlendiren Kaplan, “Son 3 yılda 7.953.651 kişi psikiyatri kliniklerine başvurmuş olup; bu başvuruların %69’u kadın, %31’nin erkek olduğu cevabını aldık. AKP’nin ülkemizi soktuğu çıkmaz net bir şekilde ortada. Büyük ekonomik kriz, işsizlik, yoksulluk ve geçim sıkıntıları vatandaşlarımızın ruh sağlığını bozdu. İşsizliği ve yoksulluğu kronikleştiren AKP, vatandaşların umudunu da bırakmadı. 2019 yılında işsizlik, yoksulluk ve geçim sıkıntısına bağlı bunalımlar nedeniyle dört kardeş olan Cüneyt, Oya, Yaşar ve Kamuran kardeşlerin siyanür içerek intihar etti. Çorum’da yaşayan iki kişi, Bakırköy’de bir aile, Çağlayan Adliyesi’nde kendini boşluğa bırakan vatandaşımızı unutmadık. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Sibel’i unutmadık. Saraylarında şatafat sürenler ne yazık ki vatandaşlarımızı bunalıma sürüklediğinin farkında bile değil” diye ifade etti.

“SON 3 YILDA GAZİANTEP’TE PSİKİYATRİ KLİNİĞİNE BAŞVURAN KİŞİ SAYISI 400 BİN!”

Kaplan, “Gaziantep’te son 3 yılda 260.821 kadın, 123.917 erkek olmak üzere 383.738 vatandaşımız psikiyatri kliniğine başvurmuş. Gaziantep’te iş bulamadığı için kendini yakarak intihar eden Eyüp Dal ve aynı durumda olan binlerce vatandaşımızı da unutmadık. AKP İktidarıyla birlikte son 18 yılda ne yazık ki işsizliğe dair bir çözüm üretilememiş, aksine her geçen yıl işsizlik daha çok artarak istihdam azalmıştır. 

Türkiye’de işsizlik ve ekonomik krize bağlı olarak artan bunalım ve intiharlara ilişkin bir harita çıkarılmasını ve gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması gerekmektedir” dedi.