28 Şubat 2020

Mavikent'ten Şikayet Var

haber/Photo_1570381403754.jpg

Gaziantep'in Mavikent Mahallesi'nde bulunan beton isletmeleri Şahinbey Belediyesi'nin yaklaşık 1,5 yıl önce mühürleyerek faaliyetlerini durdurmasının ardından hala taşınamadı. Üretimlerini durduran ancak görüntü kirliliğine neden olan firmaların ne zaman taşınacağı ise merak konusu oldu. 

Mavikent Mahallesi'nde yaşayan vatandaşların şikayeti üzerine Şahinbey Belediyesi ekiplerince çalışması durdurulan beton işletmeleri aradan geçen onca zamana rağmen kendilerine yer bulamadı. Taşınmama sebeplerinin ekonomik sorunlardan dolayı mı, yoksa başka sebeplerden ötürü mü olduğu bilinmezken mahalle sakinleri bir an önce görüntü kirliliği yaratan Beton işletmelerinin mahallelerinden kaldırılmasını istedi. 

GÖZLER KONUKOĞLU AİLESİNE ÇEVRİLDİ

Beton ve Çimento sektörünün dev isimlerinden SANKO Holding bünyesinde faaliyet gösteren ÇİMKO'nun da aralarında bulunduğu beton firmalarının bir an önce taşınmasını isteyen mahalle sakinleri " Beton isletmelerinin daha önce oluşturduğu toz dumanı yüzünden camlarımızı açamaz ve sokağa çıkamaz hale gelmiştik. Sikayetlerimiz sonrası Şahinbey Belediyesi ekipleri konuya el atmış ve yaklaşık 1,5 yıl önce pek çok işletmeyi mühürleyerek kapatmıştı. Yine belediye ekipleri yakın zamanda beton firmalarının tamamıyla buradan taşınacağı sözünü vermişti. Ancak aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen ne taşınan, ne de kapatan oldu. Onların bu sessiz bekleyişi bizi tedirgin ediyor. Acaba yeniden mi üretim faaliyetleri başlayacak diye düşünüyoruz. Evimizin hemen önündeki parkın yanında ÇİMKO Beton fiması bulunuyor. ÇİMKO Beton işletme sahipleri olan Konukoğlu ailesini bizler çevreye olan duyarlılığı ile tanıyoruz. Buradan taşınmaya yönelik ilk adımı Konukoğlu ailesi yaparsa eğer diğer beton işletmelerine örnek teşkil edeceğini ve kısa süre sonra onlarında firmalarını konut alanlarının olmadığı bir alana taşıyacağını umut ediyoruz" dediler. 

ÇİMKO MAVİKENT'E ALTERNATİF BULAMADI MI?

Öte yandan beton devi ÇİMKO'nun ise Mavikent'te üretim faaliyetlerini durdurdugu tesisine hala bir alternatif bulamadığı iddia edilirken, kısa süre önce ÇİMKO' Beton Fabrikasına Geneyik Köyü yakınlarında yer gösterildigi ancak yerin uzak olması ve çimentonun ham maddesinin katılaşmasının kısa süreli olmasından dolayı Sanko Holding yetkililerinden Adil Sani Konukoğlu'nun hayır cevabı verdiği ifade ediliyor. 

Haber: Ökkeş İŞÇİ / GAZİANTEP